Na ohradovom múre Kostola Povýšenia sv. Kríža v Pezinku-Cajle odhalili 13. septembra 2020 pamätnú tabuľu bl. Titzusa Zemana.

V záhrade kostola sa v ten deň konala hodová svätá omša pri príležitosti sviatku titulu chrámu, ktorej hlavným celebrantom bol salezián don Jozef Luscoň SDB. Pri tejto príležitosti odovzdal farárovi v Pezinku Andrejovi Šottníkovi relikvie bl. dona Titusa Zemana, ktorý sa na Veľkú noc v roku 1951 skrýval na Cajle v rodine svojho spolubrata saleziána Štefana Šilhára SDB, kde sa zotavil po druhej výprave a pripravil sa na tretiu.

Po svätej omši Andrej Šottník a Michal Radošinský, synovec Titusa Zemana, odhalili pamätnú tabuľu Titusa Zemana na ohradovom múre kostola. Veniec k nej zavesil predseda Oblastnej organizácie Konfederácie politických väzňov Slovenska Pezinok p. František Matiašovský.

Keďže sa zo zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť priamy svedok, salezián kňaz a rodák z Cajly don Štefan Šilhár SDB, jeho svedectvo, ako aj svedectvo jeho bratranca dona Alfonza Šilhára SDB, prečítal Stanislav Pátek. Na záver pamätnú tabuľu požehnal don Luscoň, ktorý pre miestnych veriacich priniesol aj svoju knihu Titus, ideš!

Okrem skrývania sa v roku 1951 bol don Titus Zeman v Pezinku aj v roku 1943 na primíciách dona Štefana Sandtnera a v roku 1968 na primíciách dona Štefana Šilhára. Do zahraničia previedol aj pezinského rodáka dona Tibora Strniska a v súdnom procese Titus Zeman a spol. bol s ním odsúdený ďalší pezinský rodák don Štefan Sandtner.

Info a foto: Peter Sandtner