(Bratislava 4. januára 2019) – V utorok 8. januára uplynie polstoročie od smrti prvého blahoslaveného slovenského rímskokatolíckeho kňaza, mučeníka za duchovné povolania, saleziána Titusa Zemana. Zomrel na následky väzenia a mučenia, keď bol nespravodlivo odsúdený za to, že pomáhal mladým bohoslovcom utiecť za hranice, aby sa mohli stať kňazmi. Oslavy výročia jeho smrti budú na viacerých miestach.

V Bratislave-Vajnoroch vo farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie bude v utorok 8. januára 2019 o 18.00 slávnostná svätá omša. Sláviť ju bude provinciál saleziánov don Jozef Ižold a v homílii sa prihovorí don Jozef Luscoň, autor mládežníckeho životopisu mučeníka s názvom „Titus, ideš!“ Bohoslužbu v priamom prenose prinesie Televízia Lux.

V Ríme, v Bazilike Božského Srdca, bude rovnako 8. januára o 18.00 slúžiť slávnostnú svätú omšu pri príležitosti výročia hlavný predstavený rehole saleziánov don Ángel Fernández Artime. V bazilike Božského Srdca, ktorú postavil v roku 1887 svätý Ján Bosco, bl. Titus Zeman 7. marca 1938 zložil svoje doživotné rehoľné sľuby.

Bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský odporúča vo všetkých farnostiach bratislavskej arcidiecézy sláviť 8. januára votívnu svätú omšu o bl. Titusovi Zemanovi. Liturgické texty pre slávenie votívnej omše publikovala Konferencia biskupov Slovenska na svojej webstránke minulý rok (PDF na stiahnutie tu). Pri osobnej modlitbe môžu katolíci zvlášť v tento deň pridať zvolanie „Blahoslavený Titusa Zeman, oroduj za nás,“ čím si aj osobne uctia jeho spomienku.

V Bratislave na Miletičovej, kde don Titus istý čas pôsobil, oslávia výročie osobitným programom v sobotu 12. januára. Najprv popoludní od 16.30 v sále pod kostolom bude duchovno-historický program s hosťami Peter Janků, autor rozhlasovej hry o bl. Titusovi, a Mgr. František Neupauer, PhD., historik, pracovník ÚPN a predseda OZ Nenápadní hrdinovia. Slávnostnú svätú omšu o 18.00 v miestnom Kostole Márie Pomocnice bude celebrovať Mons. Jozef Haľko, pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy. Po skončení svätej omše bude nasledovať od 19.00 až do 22.00 adorácia za duchovné povolania.

Programy v médiách k výročiu 50. rokov od smrti bl. Titusa Zeman

Pondelok 7. januára
17:00 – Televízia Lux: V relácii Doma je doma budú hosťami saleziáni Jozef Luscoň, Marián Husár a akademický maliar Cyril Uhnák, autor diptichu dona Bosca a Titusa Zemana v kostole na Miletičovej. Moderátorka Janka Trávničková sa s nimi bude rozprávať ako sa slovenská Katolícka cirkev čosi vyše roka po blahorečení zžíva s týmto novým blahoslaveným.

Utorok 8. januára
11:00 – Televízia Lux: Repríza relácie Doma je doma z predošlého dňa.
6:00 – 11:00 – Rádio Lumen: v Rannej téme v rámci ranného vysielania Lumenády poslucháči budú mať možnosť zapojiť sa do vysielania a podeliť sa o svoje skúsenosti, ako vnímajú blahoslaveného Titusa a kde sa v poslednom období stretli s nejakým prejavom úcty k nemu.
15:40 – Rádio Lumen: v rubrike Cirkev dnes odznie o výročí obsahový príspevok.
18.00 – Televízia Lux: Priamy prenos svätej omše z Vajnor
po 20:00 – Rádio Lumen:
 osobnosti Titusa Zemana sa bude venovať aj moderátor Pavol Jurčaga so svojimi hosťami v úvode večernej relácie Duchovný obzor.

Sobota 12. januára
20:05 – Rádio Slovensko: V relácii Sobotné reflexie sa budú výročiu venovať hostia Ing. Michal Titus Radošinský, synovec bl. Titusa Zemana, a Mgr. František Neupauer, PhD., historik, publicista a predseda OZ Nenápadní hrdinovia.