(Bratislava, 12. septembra 2017) – Pre ctiteľov života a odkazu dona Titusa Zemana prinášajú sestry saleziánky v spolupráci so Saleziánmi don Bosca jedinečnú spoločenskú hru. HRANICA je kartová hra inšpirovaná skutočnými udalosťami zo začiatku 50-tych rokov 20. storočia.

Nová hra inšpirovaná životom Titusa Zemana, ktorý v čase prenasledovania Cirkvi komunistickým režimom dvakrát úspešne previedol skupinu študentov teológie do Talianska, je vhodná pre deti aj seniorov. Hráči sa v nej totiž snažia prekročiť ostro stráženú hranicu pri sútoku rieky Moravy a Dunaja, podobne ako Titus Zeman so svojimi priateľmi. Počas príprav nastávajú rôzne situácie, ktoré prekonával aj Titus a tí, ktorých sprevádzal na úteku za slobodou. Úlohou hráčov je získať potrebnú výbavu na prechod cez hranicu: chlieb, pas, gumáky a lekárničku. Okrem iného treba dávať pozor na počasie. Pri búrke hladina rieky stúpa, ak chýba potrebná výbava, šanca na slobodu sa môže odplaviť dolu riekou. Avšak sú okolo tí, ktorí chcú pomôcť – samotný Titus, jeho priateľ a duchovný brat Ernest alebo dokonca spoluhráči. „Hru, ako je táto, sme chceli už dávno vymyslieť a blahorečenie bol dobrý dôvod. Prvá verzia bola úplne iná a komplikovanejšia, potom sme po jednom stretnutí zjednodušili stratégiu, aby bola malá kartová hra bez ďalších prídavkov. Možno však pripravíme aj rozšírenie,“ približuje jedna z autoriek Daniela Oremová FMA.

Ilustrátorkou je Zuzana Verbovská z Prešova, ktorá karty usilovne kreslila a prerábala počas júna a júla na základe návrhov autoriek. Obrázky následne spracúvala a dopĺňala o text grafička Miriam Vyšňovská z Košíc, ktorá navrhla aj samotnú krabičku. Hra má strednú náročnosť a je určená pre hráčov od 8 do 99 rokov, obsahuje 140 kariet, kocku a môžu ju hrať 2 – 6 hráči. „Karty sa často menili, napr. Ernest sa nám zdal trochu starý, veď v tom čase bol oveľa mladší, tak sme poslali ilustrátorke obrázok mladšieho Ernesta, ale potom bol tak mladý, že sme ho neidentifikovali ako Ernesta, už to nebol proste starý dobrý Ernest v klobúku,“ dodáva o procese tvorby jednotlivých kariet Mária Nagyová FMA.

Hru si môžete objednať prostredníctvom formulára.

KZ