(Levoča, 31. augusta 2017) – Viac než dvesto chlapcov sa zišlo na 32. Bodke za prázdninami. Čakal ich bohatý program zameraný na príbeh Titusa Zemana, ktorý pre nich pripravili novici a bratia z popradskej komunity. 

 Tradičná súťaž scénok „GrammyBodkár“, čas na spytovanie svedomia a spoveď, spoločný obed, hry, workshopy a na záver svätá omša. Program záverečného podujatia letných prázdnin sa už roky podobá ako vajce vajcu, no napriek tomu láka chlapcov z množstva predovšetkým východoslovenských stredísk. „Je to ako so Shakespearom,“ s úsmevom vysvetľuje don Peter Timko, direktor saleziánov v Poprade a magister novicov. „Diela sú síce stále tie isté, no originalitu im dodávajú tí, ktorí ich hrajú,“ myslí si a po živý príklad nemusí chodiť ďaleko. Tohtoročnú Bodku totiž po prvý raz v histórii organizovala čisto zahraničná zostava novicov, čo jej pochopiteľne dodalo punc netradičnosti.

Že sa koncom augusta oplatí prísť na Mariánsku horu na Levoči, na tom sa zhodli všetci opýtaní Bodkári. Výpočet ich dôvodov je rozsiahly. Pre niektorých je to jedinečná príležitosť stretnúť sa s chlapcami z iných stredísk. Ďalší skôr oceňujú typickú radostnú atmosféru, iní možnosť sviatosti zmierenia či diskusie so zaujímavými hosťami. Provinciál don Jozef Ižold v závere tohtoročnej Bodky účastníkom rozprával o osudoch tých, ktorých povolanie zachránil don Titus Zeman svojou obetou: „Život ich zaviedol na rôzne miesta, no spájal ich pocit zodpovednosti za svoj život a svoje povolanie, pretože niekto iný trpel za to, aby oni mohli žiť.“

V závere svätej omše organizátori vyhlásili víťazov každoročných súťaží. Tortu pre najpočetnejšie stredisko na Bodke získali chlapci z bardejovského Vinbargu a cena za najlepšiu scénku poputovala do Košíc na Tri hôrky. Tohtoročná Bodka síce navonok nepriniesla nejaké prekvapivé momenty, no stíšenie sa, modlitba, povzbudenie a inšpirácia do nového školského roka je pre chlapcov vždy čímsi neopakovateľným. A to sa počíta.

Daniel Holúbek SDB