(Bratislava, 21. júla 2017) – Nová životopisná knižka pre mladých o donovi Titusovi Zemanovi, budúcom blahoslavenom, s názvom Titus, ideš! je už dva týždne k dostaniu v predajniach Vydavateľstva Don Bosco a na internete. V dnešnom rozhovore s autorom, saleziánom Jozefom Luscoňom, pokračujeme v rozprávaní o tejto publikácii. Prečítajte si prvú časť rozhovoru z minulého týždňa a neváhajte objednať si knižku Titus, ideš!.

Čím sa môžu mladí ľudia podľa Teba inšpirovať od dona Titusa?
Uvedomil som si, ako bol don Titus vedený Ježišom a Máriou už od detstva. Bral ich ako priateľov, ale tiež veľmi seriózne. Veľmi som si cenil jeho obetavosť a veľkodušnosť. Mal srdce, ktoré dávalo a dávalo.

Od dona Titusa sa dá prebrať úžasná skutočnosť: v base, pri mučení si vytvoril vnútri seba Božie kráľovstvo, do ktorého sa utiekal. Zlý to vycítil a preto toto miesto Titusovej slobody chcel zničiť. Lákadlami, bitkou, mučením… Preto ho vlastne tĺkli, aby zradil, aby zúril, aby si zúfal. Tak by Božiemu kráľovstvu v Titusovi bol koniec. Diabol ho chcel obsadiť! Ale Titus si to nedal zobrať, zostal slobodný. Slobodné srdce, v ktorom sídli Ježiš a Mária, to bolo jeho najcennejšie miesto. Na toto územie sa diabol v Titusovi nikdy neprebojoval. To si Titus ubránil! A to si môžu ubrániť aj mladí. I dnes. A ako na to? O tom v knihe.

Prečo by sa mladí mali zaujímať o životy svätcov a blahoslavených?
Svätci nám ukazujú, ako sa dá žiť s Bohom v rôznych situáciách: v škole, medzi kamarátmi, v base, v totalite, na fronte, doma medzi svojimi… Svätci akoby “naštiepili” rôzne situácie a cez nich skĺzol do záležitosti Boží duch… a udalosť sa obrátila dobrým smerom. To je zdrojom nevídaného zážitku s Pánom, radosti. A kto chce žiť v radosti, zakúša to, čo je dobré a odskúšané. Prím v tom majú svätci.

A svätci nás upozornia aj na hodnoty, ktoré si až tak nemusíme vážiť, hoci sú nesmierne cenné. Don Titus nás upozornil na cenu kňazského povolania i povolania vôbec! Toto je Titusova priama výzva k ľuďom dnešnej doby. Poviem to inak: “Ľudia Boží, viete vy, že máte realizovať nebeský projekt?”

Aký bol podľa Teba don Titus?
Fyzický veľmi zdatný, dynamický, mrštný, pracovitý, húžva… Huncút, ktorý mal v oku iskru a vedel rozdávať radosť. V dospelosti správny chlap, ktorý toho nenahovoril veľa, ale konal. Bol bystrý pozorovateľ a vedel zasiahnuť v pravý čas.
Uvedomoval si, koľko dobra od saleziánov a od Pána Boha dostal a za to bol veľmi vďačný. Bol veľkodušný, obetavý, štedrý, kamarát do dažďa a nepohody. Uvedomoval si zmysel života i to, čo tu má skutočnú cenu a preto chcel dobro šíriť ďalej. No predovšetkým bol vždy pripravený pomôcť.

Keby si mohol donovi Titusovi niečo povedať, čo by to bolo?
Povedal by som mu a aj hovorím: “Titus, keď si ty už tam hore, v nebi, tak vidíš, čo nás tu dole trápi. Pomôž nám. Buď patrónom nášho národa a nejako urob, aby sme robili, čo je správne… Pretlač, vybav, nech sa pohnú dobré veci dopredu.”

Kam by si mladí mohli počas prázdnin zobrať so sebou knižku Titus, ideš?
Nuž, ja by som si ju zobral do batožiny k babke či dedkovi. Čítal by som im ju a pýtal sa, či je to, čo sa tam píše pravda. Nech mi vysvetlia, čo nechápem…

Tá kniha by mohla byť taká rodinná publikácia, ktorá prepojí generácie a ktorá zjednotí do debaty rodiny. Potešilo by ma, keby vyprovokovala niektoré otázky. Lebo niekedy je dobre, keď na všetko nevieme hneď odpovede, ale ich spolu hľadáme.

A príjemné čítanie vám prajem, priatelia.

Ďakujeme za rozhovor.

tl