(Žilina, 29. októbra 2014) – V polovici októbra sa uskutočnil 2. ročník Výstupu Titusa Zemana na Veľký Fatranský Kriváň. Celá saleziánska rodina v Žiline mala možnosť opäť vzdať úctu mučeníkovi, ktorý zomrel na následky násilného väznenia pre svoju vieru 8. januára 1969 v Bratislave.

Šesť desiatok detí, mladých i tých skôr narodených sa 18. októbra stretlo vo Vrátnej doline, ktorá sa už postupne dostáva, po nedávnej kalamite, do navštevovanejšej formy. Odtiaľ spoločne vystúpili na Veľký Kriváň, najvyšší vrchol Malej Fatry, do výšky 1709 metrov. Tohtoročnú účasť ovplyvnila najmä priechodnosť terénu, a teda nefunkčnosť lanovky, ale aj typicky jesenné počasie. Odvážnejších turistov však neodradila ani hmla s dohľadnosťou na 5-10 metrov a na vrchol vystúpili v stanovenom čase na spoločnú sv. omšu.

Významným hosťom tohto ročníka bol salezián don Guiseppe Biancardi, ktorý pôsobí na Pápežskej Saleziánskej Univerzite ako mimoriadny profesor katechetiky, predmetu, ktorý vyučuje v Ríme a v Turíne. Slovenský výstup pre neho nebol ničím novým, keďže podobné organizujú aj v Taliansku. „Už niekoľko rokov máme akési „bratstvo“ – bratia zo Žiliny chodia k nám, najmä do Val d’Aosta či do Dolomitov. S nimi sa nám na štvortisícovky lezie jednoduchšie“, hovorí salezián s veľkou záľubou v turistike don Giuseppe. Ich každoročný výstup na vrchol vo výške 3010 metrov je na pamiatku 18 vojakov, ktorí zahynuli pri nešťastí v jednom priesmyku v lombardských horách, kde sa ich auto prevrátilo a spadlo do priepasti. V poslednej chvíli sa podarilo vyskočiť vodičovi a jednému z vojakov, ktorý časom umiestnil na jeden z vrcholov kríž a oltár na znak úcty. „Z tohto vrchu je rozhľad na všetky štyritisícovky vo Val d’Aosta. Každý rok sa tam 14. augusta slávi svätá omša ako spomienka na týchto jeho zosnulých priateľov. Dôležité je, že sa nikdy nemení dátum, a preto všetci obyvatelia blízkych dedín a ľudia z tohto údolia prichádzajú na tento výstup spojený so svätou omšou. Zúčastňuje sa ho okolo 300-400 ľudí“, dodáva don Giuseppe.

Pre niektorých náročný výstup, sa dal oveľa ľahšie zvládnuť pri pohľade na saleziána v rokoch, ktorý si po chodníkoch vystupoval s mladíckou ľahkosťou. Organizátori sa aj týmto spôsobom snažia zvýšiť záujem mladých a detí o osobnosti našich dejín, o ktorých doteraz mlčal čas. Titus Zeman si tak aj vďaka každoročnému saleziánskemu výstupu získava čoraz viac obdivovateľov.

(Preklad rozhovoru s don Giuseppem Biancardim: Daniel Holúbek)